Babalar Günü ile ilgili yazı

Babalar Günü

Anneler günü kutlanırken babalar unutulamazdı elbette. İlk olarak ABD’de ilan edilen babalar günü kutlamaları sonraları tüm dünyaya yayılmıştır. Babalar günü Haziran ayının 3. Pazar gününde anneler günü kadar etkin olmasa da babalar günü kutlanır.

Bu günde hediyeler verilir, küçük sürprizler hazırlanır. Pazar günü olması nedeniyle baba ile maç, tiyatro ve konser etkinliklerine gidilir.

Babalar günü tarihçesi:

Babalar Günü ilk olarak 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır.1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir

Baba figürü, tatlı sert ve otoriter olsa da günümüzde biraz daha yumuşak hatlara bürünmüştür. Bizim gibi ataerkil toplumlarda baba evin direğidir ve kaybı ocağın sönmesi ve ailenin dağılması anlamına gelir. Baba aileyi ayakta tutan, geçimini sağlayan, dışarıdan gelen tehlikelere karşı ailesini savunan, aile içi düzeni sağlayan bireydir.

Babanın varlığı eş ve çocuklar için özgüven kaynağıdır. Erkek çocuklar karakter gelişimlerini babayı örnek alarak tamamlar, kız çocukları ise babaya hayrandır. Annenin naif ve şefkatli yapısını dengelemek üzere, baba biraz daha sert ve otoriterdir.

Bununla birlikte sertlikte aşırıya kaçmak veya babanın anne rolüne bürünüp naif davranması aile içi sorunlara neden olur. Araştırmalar ailede babaya saygı gösterilmediğinde, evde başı buyrukluk ve çocuk terbiyesinde sorunlara neden olduğunu göstermektedir. Bu nedenle eşin kocasına saygı duyması, çocuklarında birbirlerine ve ebeveyne saygı duymaları bakımından çok önemlidir.

Maalesef günümüzde kadın erkek eşitliği kavramı yanlış algılanabilmekte kadın ve erkek birbirlerinin rollerine bürünebilmektedir. Kadın ve erkek haklar açısından, insani açıdan eşit olsa da aynı değildir farklı özelliklere sahiptir. Kadının sabırlı ve özverili yapısı erkekte bulunmadığı gibi erkeğin kısa zamanda etkili karar verme ve gerektiğini otorite kurma yeteneği de kadında daha zayıftır.

Ailenin ideal yapısı erkek ve kadının fıtri yapısına saygı duymak ile mümkündür. Bu sebeple babayı baba yapan özellikleri çeşitli vesilelerle törpülenmesine izin verilmemelidir.

Babalar günü, aynı anneler günü ve sevgililer günü gibi ticari kaygılarla, tüketimin artırılarak ekonominin canlı tutulması maksadıyla belirlenmiştir. Bununla birlikte, aynı zamanda ihmal edil babaların ve abanın haklarının hatırlanması ve iyileştirilmesi içinde bir fırsattır.

Dinimiz ve geleneklerimiz saygıdeğer büyüklerimize hürmet ve saygının senenin bir gününe hapsedilmesine izin vermez, her koşulda, hatta haksız olduğu konularda bile saygılı olunmasını emreder. Toplumun yapı taşı olan ailede düzen ve bütünlüğün sağlanması, huzurun tesisi ve kişiliği sağlam bireylerin yetiştirilmesi açısından bu husus çok önemlidir.

Günümüz Batı toplumlarında sıkça görülen gayri meşru ilişkiler nedeniyle meydana gelen çocuklu bekar anne figürleri, feminizm adına ailede baba kavramının yok edilmesi çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde sorunlara neden olmaktadır. Göz göre göre bataklığa saplanmak yerine, ananevi ve kültürel değerlerimize uygun aile yapısının korunmasına ihtiyaç vardır. Ülkemizin refahı ve toplumsal huzur için de bu gereklidir. Babalar günü sırf hediye ile geçiştirilen bir gün değil, ailede babanın rolünün anlaşılması için bir fırsat olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.